Spojené arabské emiráty – ceny, zvyklosti, zajímavosti

Zajímá Vás, co patří mezi zvyky typické právě pro Spojené arabské emiráty? Za kolik kde nakoupíte, čeho je lepší se vyvarovat nebo prostě a jednoduše – co Vás všechno čeká, když se do této asijské země rozhodnete vycestovat na dovolenou?

spojené arabské emiráty - dubaj pláž
ilustrační foto: pixabay.com – stinne24

Pro evropské turisty může být hodně nezvyklé, že dny pracovního klidu jsou v této zemi pátek a sobota, tedy pokud budeme hovořit o státní správě. Mnohé obchody drží poměrně dlouhou polední pauzu (zpravidla mezi 13. a 17. hodinou), během dne také počítejte s přestávkami na modlitby.

Počítejte s tím, že se o nákupu bude smlouvat, ceny nejsou předem pevně stanovené jako u nás v Evropě. Může to být při pořizování suvenýrů velká výhoda, pokud máte alespoň trochu obchodnického ducha.

Mimochodem, pozor na fotografování, místní by se na něj nemuseli tvářit zrovna přívětivě, je potřeba požádat o svolení. V Emirátech samozřejmě najdete internetové kavárny a je možné mít s sebou i notebook, ale telefonování přes internet je zakázáno zákonem a přísně trestáno. A opatrně s kritikou islámu nebo zřetelnou či skrytou propagací jiné víry, úřadům i místním se něco takového moc líbit nebude.

Během takzvaného Svatého měsíce Ramadánu (připadá na období mezi 10. červencem a 9. srpnem) je zakázáno jíst, pít nebo dokonce kouřit na veřejnosti. A pozor – alkohol si jen tak nepořídíte, vyjma hotelů. Nakupovat jej totiž mohou oficiálně jen lidé se zvláštním osvědčením, které se odvíjí od výše majetku, jinak zbývá jen černý trh.

Situace pro ženy rozhodně není nebezpečná, ale bude určitě lepší vyvarovat se vyzývavého oblečení, ale to se snad rozumí samo sebou. Tamní podnebí přímo vyzývá k vzdušnému oblečení, jako jsou dlouhé košile, pláště a šátky, což patří i k tradičnímu oděvu místních starousedlíků.

Spojené arabské emiráty rovná se země plná hudby a tance, snad každý zde rád zpívá a v rodinném kruhu se často vysedává celý večer u ohně, kde se vypráví různé příběhy a povídky. Umění zde rozhodně kvete ve velkém…

Co se peněz týče, rozhodně nejste ničím omezeni. Směnit můžete volně místní měnu za jakoukoliv jinou, přičemž výhodnější je směňovat za dolary než za eura. Jako měna se zde používá emirátský dirham (v přepočtu zaplatíte za jeden dirham zhruba pět našich korun), jenž se dále dělí na sto filsů. Banky mají ve čtvrtek a pátek zavřeno, často ale najdete po cestě městem bankomat. Obecně se doporučuje směnit peníze hned po přistání na letišti, v hotelu či obchodním domě lze standardně platit kartou, někde přijímají i americké dolary.

Pokud se budeme bavit o cenové hladině potravin, od té naší se příliš razantně neliší. Snad jen ceny alkoholu (plechovka piva stojí v přepočtu klidně i stokorunu) nebo třeba mléka jsou velmi vysoké, ale například půldruhého litru balené vody (tyto lahve vypijte za den klidně i tři, pitný režim rozhodně nepodceňujte) vyjde zhruba na 1-1,5 dirhamu, stejnou cenu má plechovka Coca-Coly, pecen chleba vyjde asi na čtyři dirhamy, sto gramů sýra opět 1,15 dirhamu. V restauraci necháte za tamní jídla asi dvacet dirhamů, pizza vyjde i na dvojnásobek, za kávu dáte dirhamů zhruba jedenáct. Naopak pokud chcete koupit elektroniku, ta Vás vyjde podstatně levněji než u nás.

Kuchyně je v této zemi i přes svou jednoduchost poměrně zajímavá, používá se hlavně rýže, velbloudí maso a mléko, datle, koření a samozřejmě i mořské ryby. K jídlu se podává tradiční arabský chléb pita, hodně se zde setkáte i se sýrem či luštěninami, vejci a zeleninou. Po hlavním chodu zpravidla následuje i zákusek, nejčastěji z medu nebo ořechů.