Bulharsko

Stát ležící v jihovýchodní Evropě. Jeho rozloha je 110 997 km 2  (102. největší stát na světě). Počet obyvatel činí 7 262 675 (k roku 2008). Hlavním městem je Sofie. bulharsko leží na Balkánském poloostrově a sousedí celkem s pěti státy – Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Turecko a Řecko. Na východě stát omývá Černé moře.

bulharsko Rila jezero
ilustrační foto: pixabay.com – borosara

V roce 2007 země vstoupila do Evropské unie a v roce 2004 do NATO. Stát jako takový vznikl 22. září 1908 odtržením od Osmanské říše. Úředním jazykem je zde bulharština. Píše se azbukou. Domluvíte se rusky a trochu anglicky. Převládající náboženství v bulharsku je pravoslaví (85%), dalšími náboženstvími zde zastoupenými jsou islám (13%) a katolictví (1%).

Jako měna zde platí leva, která je přibližně 13,8 Kč. V posledních letech rapidně stouply příjmy bulharska z cestovního ruchu.

 Letoviska

K oblíbeným letoviskům v bulharsku patří například Sozopol, Zlaté písky, Slunečné pobřeží, Albena, Varna, PrimorskoNesebar, Burgas nebo Balčik. V zimě jsou oblíbená hlavně střediska Bansko, Borovec a Pamporovo. Například Primorsko je bulharskou lokalitou, která je nejvíce navštěvována Čechy již po několik let.

 Výhody dovolené v bulharsku

Bulharsko je velice levné. Ač se v posledních letech, díky vzrůstajícímu zájmu o tuto lokalitu, začalo zdražovat, pořád je v bulharsku levněji než u nás. Alespoň ve vnitrozemí bulharska je dvakrát laciněji než v Čechách a u moře jsou ceny skoro srovnatelné s našimi. Například jedno z nejdražších bulharských letovisek je Albena. Další výhodou jsou samozřejmě teplá léta a chladné zimy.
Oboje je pro turisty velice lákavé. Třetí výhodou Bulharska je pak blízkost a dobrá dostupnost. Můžeme využít všechny možné druhy dopravy – leteckou, autobusovou nebo vlastní osobním automobilem. Záleží jen na vás, co je pro vás nejvhodnější. V Bulharsku se nachází 3 významná letiště – Sofia, Varna, Burgas.

Další výhodou je například to, že do Bulharska můžete cestovat bez pasu. bulharsko je v Evropské unii, sice ještě není součástí Shengenského prostoru, ale do země vás pustí i na občanský průkaz.

Dalšími výhodami jsou třeba: jazyk (bulharština je slovanský jazyk, takže Bulharům celkem dobře a bez větších problémů porozumíte), překrásná příroda, dobré jídlo (vaří hlavně z masa a zeleniny).

Primorsko

Malé rybářské městečko 60 km jižně od Burgasu ležící na pobřeží Černého moře. Jak už jsem zmínila výše tato oblast je velice oblíbená hlavně pro Čechy, proto jim místní vyšli vstříc a naleznete zde například nápisy nebo jídelníčky v restauracích v našem českém jazyce. Prodává se zde také český denní tisk, jako jsou Lidové noviny, MF Dnes a Týden. Oblast se velice rychle rozvíjí. Naleznete zde spoustu hotelů, penzionů, restaurací, barů, obchodů, bank, pošt a také krásné pláže.

Sozopol

Historické rybářské městečko 35 km jižně od Burgasu ležící na pobřeží Černého moře. Je zde k vidění mnoho památek z helénského období. V tomto městě žije velice významná řecká komunita, a proto je atmosféra zde zcela jedinečná. Můžete vidět okouzlující domy z 19. století obložené dřevem, hezké pláže nebo bulharskou námořní základnu ve zdejším přístavu, ze kterého lze spatřit i dělové čluny u nedalekého ostrova. Umístěním i atmosférou je Sozopol velmi podobný dalšímu z letovisek a to Nesebaru.